Lov sumce pomocí vábničky

 

 

Lov sumce vábením je nejstarší způsob rybolovu na Ebru. Četnost záběrů už není jako na začátku, ale pořád se používá.

K lovu na vábničku budeme potřebovat stabilní loď, vybavenou kotvou a motorem. Pokud budete mít motor do 15 HPa , tak nepotřebujete kapitánské zkoušky.

Loď vám rádi půjčíme, protože každá loď používaná na Ebru musí mít CHE (číslo lodi a pojištění). Je to poměrně drahá záležitost a po dobu pobytu se vyplatí loď půjčit.

Při lovu z lodě je ideální prut o délce 2,4 m až 2,7 m. Nejvíce se mi osvědčily pruty NEVER CRACK od firmy PENN a  smekací naviják TICA CYBERNETIC opatřenou šnůrou s nosností minimálně 60-70kg s návazcem nad 100 kg.

Nezbytným pomocníkem je ECHOLOT , ktrerý musí mít vypnutí funkce FISH ID, to znamená že můžeme sledovat reálný pohyb sumců , který se nám na orazovce objeví jako čáry.

Vábniček je na trhu velké množství a je na každém z nás, která nám bude vyhovovat. Musíte se s vábničkou naučit zacházet, což není nic jednoduchého.

Vybíráme místo lovu. Ideálním místem pro lov je hloubka od  5 m, poblíž které se nachází mělčiny, potopené stromy, lavice a jiné překážky.

Začínáme vábit. A to tak, že uchopíme vábničku asi po úhlem 45° a kyvadlovým pohybem jí ponoříme těsně pod hladinu tak, aby ploška vábničky vtlačila pod hladinu vzduchovou bublinu, která při vynoření na hladinu vytvoří správný zvuk. Dle mého názoru se dá zvuků vyloudit několik.

Jako nástrahu dle rybářského řádu můžeme použít pouze oukleje, olihně nebo rousnice. Ovšem všichni rybáři na Ebru riskují a chytají na vše dostupné. Nejvíce se mi osvědčil black bass, úhoř, kapr a plotice.

Já lovím bez splávku a spoléhám se na špičku prutu. Záběry od větších sumců jsou většinou razantní. Když chytám na úhoře nebo rousnice , záběr bývá většinou opatrný.

Lov na vábničku je velice akční a je veliká šance chytit trofejní rybu.  Pro toho kdo začíná s lovem na vábničku, je vhodné si vzít průvodce, který vám ve všem poradí.

První nápor  zaseknutého sumce, který je několik metrů pod lodí, je velice impozantní a zážitky spojené se soubojem s rybou jsou nezapomenutelné.

 

                                                                                     Michal Kovář

Sumci ulovené pomocí vábničky