Candáti na Ebru

Candáti v zimě a na jaře na horní přehradě Mequienza řeky Rio Ebro.

 

Chtěl bych vám napsat něco málo o lovu hlavně candátů v těchto měsících. Hodně rybářů mi volá kdy je nejlepší doba právě na candáty.

Dá se říct, že candáti se na této přehradě chytají s malými přestávkami celoročně. Ale samozřejmě jsou silnější a slabší měsíce. Za poslední roky bych řekl, že právě březen a duben patří mezi ty nejsilnější.  Je to především tím, že se candáti připravují na tření a poté se třou. V tomto období nachytáte nejvíce candátů z hnízd, i když někomu je to proti srsti chytat samce kteří hlídají jikry a prakticky útočí na vše co projede kolem jejich hnízda.

Toto období ocení hlavně vláčkaři. Když najdete zátoku nebo místo, kde candáti jsou, přicházejí záběry jeden za druhým.  Budete tahat minimálně devadesát procent samců, kteří jsou v tuto dobu opravdu hodně agresivní.  Při vláčení jsme používali převážně gumy, ale velice účinné jsou i jiné způsoby jako např. lov se splávkem, lov ze dna na rybičku, drachkovičův způsob, přívlač na rybičku, vertikální přívlač a mnoho dalších. V neposlední řadě a pro mě jeden s nejlepších způsobů lov candátů pomocí echolotu. Najdete si candáty na echolotu, ukotvíte se a spouštíte jim návnadu do požadované hloubky.

Hodně rybářů si myslí, že Ebro je převážně rájem jenom pro sumcaře. Ale to není vůbec pravda. V dnešní době jsou na Ebru zastoupeni v hojném počtu jak sumci tak kapři, candáti, black bassy, okouni říční atd. Klienti nejezdí jenom na sumce, začínají  na Ebro jezdit v hojném počtu i na kapry, kterých je zde mnoho a čím dál větší. Samozřejmě jezdí i rybáři z celé Evropy právě na candáty. Tato ryba je velice žádaná  hlavně pro výborné maso.