Kapři "Španěláci"

 

 Kapři - "Španěláci"

 

Na této řece a kaskádách přehrad je opravdu neskutečné množství kaprů. Ještě stále převažuje původní forma španěláků, ale už se zde mezi nimi vyskytují i kapři, kteří jsou dovezeni rybáři z různých koutů světa. Tito kapři se vytírají mezi sebou a nabírají jak na váze , tak na délce a výšce. Většinou si ponechali velké ocasní ploutve, díky kterým mají obří sílu v porovnání s normální českou formou kapra.  Typický španělák má silné nižší tělo s mírně ohlou hubou a vykulenýma očima. Působí to až nepřirozeně. Souboj s touto rybou je skvělým zážitkem. Mnozí rybáři nedají na rady místních průvodců a mnohokrát podcení i své náčiní. Na Ebru je lepší vše vybavení, šňůry i návazce o mnoho předimensovat oproti našim vodám.

Zažil jsem zde mnoho rybářů, kteří si nedali od nás poradit a ve finále odjížděli zklamáni. Hodně rybářů už tímto přišlo o životní rybu.

Lov těchto někdy obřích protivníků nelze nikdy podcenit. Kapři okamžitě po záběru nedávají rybáři  mnoho šancí. Proto je dobré mít silon minimálně o síle 0,35 mm a k tomu odhozovou šňůru proti oděru. Ve vodě je hodně vázek, kamenů a hlavně kvanta mušlových polí o které není problém uříznout i silné pletené šňůry.

Také tady není náhoda, když vám na kaprové pruty zabere i větší sumec. V tomto případě kolikrát jenom stojíte a počítáte metry z navijáku, které se odvíjejí a které jsou nenahraditelně pryč. Při troše štěstí se dá zdolat na kaprařský prut i větší sumec. Já osobně mám na pruty Sportex a silon Sufix o průměru 35 mm sumce 213 cm a 67 kg.

                 

 

Ale abych se vrátil ke kaprům....  V poslední době jsou nejůčinější nástrahou na kapry Halibut pelety. Chytá se samozřejmě i na mnoho jiných nástrah jako jsou: froliky, boilie, kukuřice, hrách a další. Pelety jsou zde na vysoké úrovni. Nemá cenu je dovážet z ČR. Ty španělské jsou mnohem mastnější s vyšším obsahem proteinu, který kapři oceňují. Cena pelet je mezi 60-70 EUR, podle výrobce a váhy. Prodávají se pytlích o váze 20-25 kg. Tento rok nám funguje kombinace pod háčkem, peleta, frolik a kukuřice.

Jezdí k nám rybáři nejvíce na sumce a candáty. Kaprařů jsme měli letos zatím méně. Myslím si, že je to škoda, protože tato ryba je skvělým soupeřem.

Já jsem býval zapřísáhlý kaprař. Dnes již se mi tato "nemoc" srovnává se sumcařinou a poslední dobou i s lovem candátů a black bassů. Ať už chytáte cokoliv, přeju vám na Ebru mnoho skvělých rybářských i nerybářských zážitků.

Michal  Kovář

Ještě něco z doslechu:

Na spodní přehradě EMBALSE DE RIBA ROJA  jsou chyceni kapři o váze 31kg, 28 kg a kvanta dalších s váhou nad 20 kg.................