Obecně o candátech

latinsky: Sander lucioperca

slovensky: Zubáč veľkoústy

anglicky: Pike perch

německy: Zander

španělsky : Lucioperca

Candát obecný je jednou z nejznámějších a nejvyhledávanějších dravých ryb obývajících sladké vody Evropy. Patří mezi ostnoploutvé ryby, což mimo jiné přesvědčivě dokládají dvě hřbetní ploutve, z nichž první podpírají silné špičaté ostny. Při pohledu na ostatní ploutve zaujme vnímavého pozorovatele  nahromadění prsních i břišních ploutví v malém prostoru trupu a břicha těsně za hlavou. Hodně to vypovídá o typickém pohybu této ryby během lovu. Candát se dovede jemnými pohyby ploutví na spodku těla nenápadně pohybovat v blízkosti dna a doslova přikrádat ke svým obětem. Ačkoli ovládá i jiné způsoby lovu, tento je velmi typický a je často zohledňován například specialisty lovícími candáty na nástrahy z měkčených plastů. Poskakování nástrahy po dně a víření obláčků kalu podobných těm, které udělá rybka prudce startující z dosahu candátích čelistí, je jednou z nejběžnějších technik vedení jigů a ripperů (kopyta).

Tlama candáta je prostorná se silnými čelistmi a tvrdým patrem. Mezi ozubením najdeme několik výrazných zubů označovaných jako „psí zuby“.

Tělo candáta je dlouhé a protáhlé, daleko štíhlejší než u okouna. Starší ryby postupně nabývají na objemu a nakonec mohou působit i poměrně zavalitým dojmem. Základní barva je šedá s nádechem žlutavých a zelenavých tónů s tmavým hřbetem a bílým břichem.

Na bocích je několik tmavších svislých pruhů, které se s rostoucí velikostí ryby postupně vytrácejí. Drsné šupiny nejsou tak výrazně členité jako u okouna a jsou celkově o poznání jemnější.

Pohlavní rozdíly: Samice okraj břicha zakulacený. Samec okraj břicha rovný.

 

O candátech se traduje, že je to ryba velmi náchylná na zacházení a že po vylovení na udici stejně zahyne. Je to pravda i není to pravda. Candát je velmi choulostivá ryba, trpící zdlouhavým pobytem na suchu. Hodně candátů hyne díky spolknuté nástraze s dvoj-trojháčkem. Candát obecný je dnes ne jenom u nás, ale i ve Španělsku intenzivně loveným druhem a mnoho rybářů se na tuto rybu cíleně zaměřuje. Vzhledem k vysoké kvalitě a ceně svého masa je častým objektem nelegálního lovu. Není nic hezčího, než když vámi puštěný candát, ladně odplave.