Lov sumců na pelety

 

 

Jedním ze způsobů lovu sumců je lov na pelety.  Tento způsob je velmi efektivní v letních měsících, v podstatě od června až do konce září, dokud teplota vody výrazně neklesne. Lov na pelety se zde praktikuje již pár let a postupně si získává stále větší oblibu. Je to také asi tím, že se na horní i na spodní přehradě zpřísňují pravidla a dnes je již nemožné legálně lovit sumce na bójky. Celý rok se chytá kapr na pelety a sumec má neustálý přísun kalorické a lehce dosažitelné stravy.

Nejdůležitější věc  pro úspěšné chytání sumců je výběr lovného místa.  Na Ebro jezdí stále větší počet rybářů z celé Evropy, takže mnohdy je člověk rád, že vůbec nějaké to místo najde. Když budete mít štěstí a nějaké to místo najdete, můžete zavážet montáže s peletama. Je lepší když se vám povede dostat aspoň šest prutů na plochu o velikosti tří metrů čtverečních. Je to z důvodu koncentrace  pelet  na jednom lovném místě, to má velký vábicí účinek. Ke každé montáži se dává kilogram pelet  jako návnada. Denně skrmíte asi tak dvacet pět kilo pelet.  Pelety se dají koupit v rybářských potřebách a stojí 60-70 eur. Koupit se dají po dvaceti nebo dvaceti pěti kilo a průměr mají většinou dvacet milimetrů a jsou s dírkou.

 

Montáž se používá obdobná jako montáže s boiliem na kapra. Olova se používají pyramidového tvaru čtyři sta gramů na bočním závěsu. Stojí kolem  4 euro za kus. Kmenová pletená šňůra nosnosti nejméně šedesát kilogramů je nutností. Na konec dáváme šňůru, vlastně návazec, zhruba sto padesát  centimetrů s nosností 120 kg. Háčky se používají ty, které zvládnou velký tah.

Pokud se na Ebro vypravíte poprvé a nemáte dostatečné vybavení, rádi vám vybavení půjčíme. O výbavě se nebudu rozepisovat, protože na trhu je spousta značkových i "neznačkových" prutů a navijáků. Akorát připomenu některé základní věci. Potřebujete robustní smekací naviják nebo multiplikátor, podložku určenou na sumce, kleště na uvolňování háčků, rukavice na vytáhnutí ryby na břeh.

Bez lodě se na Ebru v podstatě neobejdete. Hodně míst je dosažitelných pouze z lodě. Tu vám rádi půjčíme.

Ať už se na Ebro vypravíte ještě letos nebo v budoucnu, tak vám držím pěsti k úspěšnému lovu. Záleží samozřejmě na štěstí , ale sumců s délkou okolo dvou metrů je zde dost, a ryba těchto rozměrů je zde obvyklým úlovkem. Ebro již vydalo několik sumců nad magickou hranicí sta kilogramů!!!